تکنولوژی پشت پرده ساختمان ها و پروژه های شاخص امروزی چیست؟

پاسخ، فرایندی است که مدل سازی اطلاعات ساختمان نام دارد. BIM یک فرایند مدل سازی سه بعدی است که روش های مهندسان برای برنامه ریزی، طراحی، ساخت و بهره برداری از پروژه های ساختمانی و زیربنایی را در سراسر جهان دگرگون کرده است.

از اوایل دهه شصت میلادی نوآوران عرصه کامپیوتر نیاز به دیجیتالی کردن طرح های ساختمانی را دریافتند.

در سال ۱۹۶۳، IVAN SUTHERLAND نرم افزار Sketchpad را ارائه کرد. این نرم افزار به کاربران اجازه می داد اشکال هندسی را تنها با یک قلم مخصوص روی صفحه کامپیوتر ایجاد و دستکاری کنند.

این مدل های اولیه هیچ اطلاعات عملکردی نداشتند، به این معنی که درباره چگونگی اجزاء ساختمان و و ارتباط آنها اطلاعاتی نداشتند و نسبتاً سطحی بودند.

در سال  1984 بود که اولین نمونه نرم افزار مدل سازی روی کامپیوترهای شخصی تهیه شد اما در سال ۱۹۸۶،  ROBERT AISH نرم افزار Building Modeling را عرضه کرد و در پروژه های بزرگی همچون پروژه نوسازی فرودگاه HEATROW به کار گرفته شد.

در سال ۱۹۹۳ مشاوران طراحی ساختمان در لابراتوار ملی Lawrence Berkeley راهی برای ارائه اطلاعات مربوط به کارایی و عملکرد ساختمان ها و اجزاء آن ارائه کردند.

بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ درخت نوپای BIM  ریشه دوانید. فراداده ها در اشکل هندسی مدل تعبیه شدند و روابط بین هر یک از اجزاء برای ایجاد یک کل یکپارچه مشخص شد.

در سال ۲۰۰۴ قدم بزرگی برداشته شد و برای اولین بار کارفرما، طراحان، مهندسان، سازندگان و کاربران روی یک مدل یکپارچه فعالیت کردند. به عنوان مثال اگر یک طراح تغییری در مدل ایجاد می کرد، عوامل ساخت به صورت خودکار از تغییرات آگاه می شدند مواردی همچون تغییرات جزئی در ابعاد پنجره.

در سال ۲۰۰۸ مدل سازی پارامتریک پا به پیش نهاد و برای طراحان امکان مدل سازی طرح های بسیار پیچیده را فراهم کرد.

پیشرفت تکنولوژی

در عین حال اسکن لیزری توسعه پیدا کرد و باعث صرفه جویی بسیار در مدل سازی ساختمان های موجود شد.

تشخیص تداخلات یا Clash Detection این امکان را ایجاد کرد که تداخلات طراحی توسط نرم افزارهای BIM در زمان طراحی شناسایی شود و از دستور تغییرهای مکرر پیشگیری شود. بنا بر آمار با کمک Clash Detection  مهندسان طراح برج پکن در چین در مقایسه با پروژه های مشابهی که انجام داده بودند، ۸۰ درصد کمتر تداخلات طراحی داشتند.

BIM باعث صرفه جویی در زمان و هزینه و متریال پروژه می شود.

از سال ۲۰۱۶ در یکی از سردمداران BIM در دنیا یعنی انگلیس، استفاده از BIM برای پروژه های دولتی اجباری شده است. آلمان از سال ۲۰۲۰ استفاده از BIM را در تمام پروژه های حمل و نقل الزامی کرده است و دیگر کشورها نیز به زودی پیروی خواهند کرد.

اکنون با BIM در فضای ابری و اینترنت، عوامل پروژه از سرتاسر دنیا می توانند روی یک مدل مشترک فعالیت کنند. طراحان در آینده نزدیک با یکپارچگی BIM و مدل های GIS می توانند تصمیمات دقیق تری درباره مکان جغرافیایی پروژه ها اتخاذ کنند.

همزمان با پیشرفت تکنولوژی های مدل سازی سه بعدی و دسترسی تجاری به این فناوری در بازار و نیز بسط تجربه طراحی مشارکتی، نظرات کاربران نهایی بیشتر و بیشتر در طراحی محیط اطراف ما تأثیر خواهد گذاشت. محیطی که در آن کار یا زندگی می کنیم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟