مهندس عمران، شیفته فرایند و تکنولوژی

من مهدی مسعودی هستم. اولین تجربه عملی من با BIM و مدلسازی اطلاعات ساختمان به پروژه انبوهسازی مسکن در ونزوئلا باز می گردد. در سال 2104 در پروژه ده هزار واحد مسکونی که شرکت کیسون اجرا می کرد مشارکت داشتم و در تیمی که برای بهبود وضعیت شاخص های آماری HSE یکی از کارگاهها تصمیم گیری می کردیم، فکر مکانیزاسیون فرایند بازرسی تیم افسران ایمنی و بهداشت به ذهنم رسید.

از مدتی قبل روی iPad نرم افزار Vela Systems را نصب کرده بودم و دنبال فرصتی بودم که از امکانات آن در پروژه به صورت عملی استفاده کنم. اکنون فرصتی دست داده بود و یک نیاز در کارگاه به وجود آمده بود. با مراجعه مجدد به نرم افزار و بروزرسانی آن متوجه شدم که شرکت Autodesk آن نرم افزار خریده است.

شرکت Autodesk پس از خرید شرکت Vela Systems و نرم افزارش، آن را تحت عنوان دیگری عرضه کرد.

این نرم افزار برای جمع آوری اطلاعات از سایت طراحی شده بود. به خصوص برای اطلاعات مربوط به QC و HSE. نرم افزار فقط روی iPad نصب میشد و سیستم مدیریت مرکزی آن تحت وب بود. برای راه اندازی موانع و مشکلات زیادی پیش راه بود از تهیه لایسنس رسمی از شرکت Autodesk تا خرید چندین iPad و آموزش به کلیه پرسنل واحد HSE. مدیر پروژه آقای مهندس حسنلو از طرح و ایده کلی حمایت کرد اما هزینه ها و نیازمندیها فراتر از اختیارات مدیر پروژه بود و لازم بود نظر مدیر عامل شرکت، آقای مهندس انصاری نیز جلب شود.

ترتیبی داده شد که در اولین حضور آقای مهندس انصاری در کارگاه، بین جلسات یک ارائه نیم ساعته صورت گیرد. 

یکی از مهمترین محتواهای آن جلسه ارائه این فیلم بود: 

پس از جلسه ارائه و جلب نظر مثبت آقای مهندس انصاری برای هزینه های پروژه، پیاده سازی پروژه شروع شد. خلاصه اینکه ظرف سه ماه سیستم پیاده سازی شد و طی دو سال آتی فعالیت پروژه مورد استفاده قرار گرفت. بیش از 4000 رکورد در آن ثبت شد که اطلاعات آن هم اکنون نیز موجود است. 

پس از آن مطالعه درباره BIM و توسعه روزافزون آن به یکی از دغدغه های دائمی من بدل شد. 

در مدلسازی اطلاعات ساختمان، علاوه بر مدل و مدل سازی به دنبال مدیریت و راهکارهای مدیریتی نیز بوده ام. تا آنجا که بلافاصه پس از انتشار استاندارد ایزو 19650 در زمینه مدل سازی اطلاعات ساختمان نسبت به ترجمه آن به فارسی اقدام کردم. این کتاب توسط شرکت ویستا فراز به چاپ رسید است. 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟