BCF

فرمت BCF مخفف BIM Collaboration Format است. این فرمت به کاربران مختلف BIM امکان ارتباطات و مراوده بر اساس مدل را فراهم می کند. یعنی مدلی با فرمت IFC.

BCF برای این ایجاد شده است که ارتباطات را تسهیل کند. با این فرمت، مسائل و مشکلات مدل در جریان گردش کار BIM بین نرم افزارهای مختلف BIM به اشتراک گذاشته می شود. در واقع BCF یک منظر از مدل سه بعدی را به همراه نوشته ها و توضیحات مختلف مرتبط با آن به اشتراک می گذارد. این روش، پیدا کردن سریع اجزاء مورد بحث را در مدل میسر می کند.

BCF چیست؟

به طور کلی ، این قالب همکاری به برنامه های مختلف BIM اجازه می دهد تا درباره مسائل مربوط به مدل با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. مدل های با فرمت IFC که قبلاً در بین همکاران پروژه به اشتراک گذاشته شده است. این کار با استفاده از یک تبادل پرونده بین سیستم های نرم افزاری صورت می گیرد. 

با انتقال داده ها با فرمت XML کار می کند ، که شامل اطلاعات متنی در مورد یک مسئله یا مشکلی است که مستقیماً یک منظره را ارجاع می دهند. این ارجاع از طریق مختصات در مدل IFC و تصویر PNG، که از طریق راهنماهای IFC آنها رفرنس شده است، از یک برنامه به برنامه دیگر صورت می گیرد .

توسعه BCF در سال 2009 آغاز شد و در ابتدا توسط دو عضو buildingSMART یعنی Solibri و Tekla به همراه انستیتوی (iabi) در دانشگاه مونیخ (آلمان) طراحی شد. تمایل آنها برای بهره گیری از فناوری ارتباطات باز برای گردش کار مبتنی بر IFC منجر به نمونه سازی و در نهایت توسعه کامل BCF با سایر اعضای ISG شد.

این قالب اکنون یک استاندارد بین المللی openBIM از طرف buildingSMART، مانند IFC و دیکشنری داده ها (bSDD) است که دسترسی به آن برای همه باز است. توسعه دهندگان می توانند اطلاعات بیشتری در مورد پشتیبانی از BCF در محصولات خود را از طریق مخازن باز GitHub پیدا کنند.

دو روش مختلف برای استفاده از BCF وجود دارد. از طریق یک فایل تبادل مبتنی بر پرونده یا از طریق یک سرویس وب.

گردش کار مبادله ای مبتنی بر پرونده نسبتاً سر راست است و روندی است که بیشتر مردم برای استفاده از آن استفاده می کنند. یک پرونده BCF با پسوند bcfzip از کاربر به کاربر دیگر منتقل می شود. سپس ویرایش و بازگشت می شود. بر خلاف گردش کارهای مبتنی بر پرونده IFC ، پرونده های BCF می توانند “دور گرد شوند”. این کار می تواند تا زمانی که همه، یکپارچگی پرونده مشترک BCF را حفظ کنند و نسخه های متعددی از آن پخش نشود ادامه یابد.

به عنوان جایگزینی برای گردش کار مبتنی بر پرونده ، حالت API مبتنی بر سرویس وب نیز برای BCF وجود دارد. این شامل یک سرور BCF است که می تواند سرور BIM هم باشد. این سرور تمام داده های BCF را ذخیره می کند و شرکت کنندگان پروژه را قادر می سازد تا ایجاد ، ویرایش و مدیریت موضوعات BCF را در یک مکان متمرکز همگام سازی کنند.

چگونه از BCF استفاده می شود؟

BCF برای تسهیل ارتباطات باز و بهبود فرآیندهای openBIM مبتنی بر IFC ایجاد شده است. برای این کار از استانداردهای باز (فرمت های پرونده و پروتکل های ارتباط داده) استفاده می شود. این کار برای شناسایی آسان تر و تبادل موضوعات مبتنی بر مدل بین ابزارهای نرم افزاری BIM ، و دور زدن قالب ها و گردش کار اختصاصی وایجاد صورت می گیرد

 

 

کاربرد BCF

موارد زیادی وجود دارد که می توانند از گردش کار با قابلیت BCF بهره مند شوند. جایی که می توان اطلاعات را از BIM بدست آورد و برای اطلاعات اختصاصی شیء مورد نظر به BIM وصل شد. این موارد شامل عبارت است از:

فاز طراحی

 

  • مستندات تضمین کیفیت / بررسی کیفیت (QA / QC) در رابطه با اجزاء مدل BIM
  • شناسایی مسائل مربوط به هماهنگی طراحی (تشخیص تصادف با هم)
  • گزینه های حاشیه نویسی طراحی ، تعویض شی و انتخاب مواد و مصالح

فاز تدارکات

 

  • هماهنگی مناقصات و شفاف زادی پیشنهادات
  • اطلاعات مربوط به هزینه و تأمین کننده اجزاء مدل ، اسمبل ها و / یا سیستم ها

فاز ساخت و ساز

 

  • سوابق تضمین کیفیت / بررسی کیفیت (QA / QC) تأسیسات
  • ردیابی در دسترس بودن متریال و هماهنگی جایگزین ها
  • جمع آوری اطلاعات آخرین لحظه برای انتقال به مالک / اپراتور به عنوان بخشی از تحویل های COBie

 

  • علائم مربوط به انتقال مدل ها به عنوان تغییراتی در تأسیسات و بسیاری از عناصر آن در هنگام شغل ایجاد می شود
  • صاحبان یادداشت ها در مورد به روز رسانی های مورد نیاز

چه کسی از BCF پشتیبانی می کند؟

برای اطلاع از برنامه هایی که از پیاده سازی BCF XML و API پشتیبانی می کنند ، به بانک اطلاعات پیاده سازی نرم افزار در سایت buildingSMART مراجعه کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟