تعاریف نمایش مدل MVD

به طور کلی ، یک MVD یا Model View Definition ، زیرمجموعه ای از طرحواره کلی IFC برای توصیف تبادل داده است.

این تبادل داده برای استفاده یا گردش کار خاصی است. MVD ها می توانند به اندازه تقریباً کل طرح یا به اندازه انواع شیء و داده های مرتبط باشند. به عنوان مثال برای بایگانی یک پروژه یا به برای قیمت گذاری یک سیستم دیوار خاص. مستندات MVD اجازه می دهد تا مبادله مجدداً تکرار شود.

این امر ثبات و پیش بینی پذیری را در بین انواع پروژه ها و سیستم های نرم افزاری فراهم می آورد. برای حمایت از قابلیت همکاری در بین صدها برنامه نرم افزاری BIM، طرحواره IFC طراحی شده است. دامنه این همکاری حوزه های مختلف صنعت و مناطق مختلف در سراسر جهان را در بر می گیرد.

نمایش یک دیوار

به عنوان مثال ، یک دیوار می تواند به این اشکال نمایان شود:

  • به عنوان یک خط (یا منحنی) بین دو نقطه.
  • به عنوان یکی از انواع مختلف هندسه سه بعدی برای تجسم و تجزیه و تحلیل (مانند مواد جامد اکسترود شده یا سطوح مثلثی)
  • به عنوان فرم های ساده یا با جزئیات ساخت و ساز خاص (گرفتن ناودانی های فردی ، اتصالات لوله ، سیم کشی و غیره)

این نمایش به همراه داده هایی مانند خصوصیات مهندسی ، مسئول مسئول ، برنامه ریزی و اطلاعات مربوط به هزینه است.

اما هر متخصص دامنه در زمینه طراحی ، تهیه ، ساخت و فرآیندهای عملیاتی یک پروژه به همان اطلاعات تحویل یا دریافت شده نیاز ندارد. MVD بسته به نیاز گیرنده اطلاعات برای گردش کار مشخص ، دامنه وسیعی را محدود می کند. گردش کار و الزامات تبادل اطلاعات کاربر نهایی میزان و شکل نمای مدل را تعیین می کند.

در واقع قابلیت های نرم افزاری خاص و یا محدودیت های بسیاری از برنامه های موجود در بازار تعیین کننده نیست. با این حال ، ویژگی های MVD بسته به گردش کار ممکن است تحت تأثیر قابلیت ها یا نیازهای نرم افزارهای عمومی تری باشد.

مثال شماره 1

یک معمار در حال فرستادن یک مدل ساده به مشتری است تا بتواند در یک مدل زمینه شهری بزرگتر قرار بگیرد. این کار به مشتری اجازه می دهد تا طراحی را تجسم کند. معمار نیازی به ارسال کلیه داده های پیچیده عملیات مدل سازی (مانند CSG) و ویژگی های شیء ندارد. اما می تواند یک مدل هندسه ساده مبتنی بر سطح با نقشه ساده رنگ یا بافت ارسال کند.

مثال شماره 2

در عین حال ، معمار ممکن است یک پرونده IFC را که فقط یک مکان یاب یا محل قرارگیری دارد ، برای پنجره و تمام مشخصات شناسایی و عملکرد آنها به پیمانکار بفرستد. زیرا برنامه پیمانکار هندسه را نشان نمی دهد ، فقط گزارشی برای هزینه و تهیه آن است. در هر حالت ، معمار لازم نیست که قبل از ارسال اطلاعات ، داده ای را حذف کند. بلکه فقط مشخص می کند که داده ها از برنامه خود به مشتری برای استفاده بهینه در یک برنامه متفاوت ارسال می شود.

MVD ها چگونه استفاده می شوند؟

ذینفعان یک پروژه مسئولیت ها ، تخصص ها و نیازهای مختلفی در ایجاد و استفاده از داده های ساختمان دارند.

منظور از ذینفعان معماران ، مهندسین سازه ، مهندسان سیستم های ساختمان ، مدیران تأسیسات و غیره است.

در نهایت ، آنها برای انجام کارهای مختلف باید آن اطلاعات را بین سایر اعضای تیم پروژه به اشتراک بگذارند.

بنابراین ، لازم به توضیح است که کدام زیر مجموعه از کل داده ها و قالب آن برای تبادل یک مصارف خاص مورد نیاز است.

چنین زیرمجموعه ای از داده ها را می توان با تجزیه کلیه طرحواره IFC در “مدل مدل” کوچکتر تعریف کرد.

جایی که نیازهای کاربر نهایی اطلاعات مورد نیاز مشخص شده است. قراردادهای تحویل پروژه ممکن است مشخصات تبادل را برای ارایه داده ها به طرفها تحویل دهند.

MVD توصیف خواهد کرد که اهداف ، نماینده ها ، روابط ، مفاهیم و ویژگی های لازم برای ذینفع دریافت کننده و برنامه نرم افزاری آنها برای انجام یک کار مورد نظر مورد نیاز است.

COBie

COBie

نمونه هایی از MVD ها عبارتند از:

طراحی معماری به طراحی سازه: در جایی که معمار مدل “پس زمینه” ای را برای مهندس سازه ارائه می دهد.

این اطلاعات می تواند برای مرجع قرارگیری و طراحی عناصر ساختاری شود.

طراحی معماری به متره و برآورد: در جایی که معمار مدلی را به پیمانکار عمومی ارائه می دهد که دارای جزئیات دقیق برای ستخراج مقادیر و اختصاص هزینه است.

طراحی ساختمان به آنالیز انرژی: جایی که یک معمار یا مهندس طراح / مهندس ساختمان یک مدل با انواع ساخت و سازهای خاص و مقادیر حرارتی مواد و همچنین مقادیر حرارتی برای فضاهای داخلی را برای تعیین عملکرد ساختمان ارائه می دهد.

مبادله اطلاعات ساختمان عملیات ساخت و ساز (COBie) : جایی که یک پیمانکار داده های به دست آمده در پروژه را در اختیار مالک و مدیر تسهیلات قرار می دهد.

چه کسی از MVDs پشتیبانی می کند؟

تمام برنامه های نرم افزاری که از صادرات داده های BIM از طریق IFC پشتیبانی می کنند ، نوعی پشتیبانی از MVD دارند.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟